płk dypl. pil. Stanisław Blaszka

Treść listu

Przesyłam kilka zdjęć z mojego albumu.
 
 
 
Samolot Po-2wykorzystywany do szkolenia podchorążych, a w jednostkach liniowych, do do treningu w pilotowaniu wg przyrządów, nawigowaniu po trasie, zabezpieczenia obowiązkowych skoków na spadochronie oraz szkolenia strzelców pokładowych Ił 2 i Ił 10 w strzelaniu z km "Szkas" do holowanego rękawa. 
 
 
Piloci 5 plsz samolotów Ił 10 w latach 1953 - 1956 w Bydgoszczy.
 
( do 1952 r. na uzbrojeniu w/w pułku frontowego były samoloty szturmowe Ił2 ) Na zdjęciu od lewej są między innymi:  por. Zd. Ziółkowski; por. Zb. Jóźwiak*;por Zd. Grzejda* + ; por. St. Blaszka* por. St. Kułach.

* / uprzednio latali na Ił 2 na lotnisku Elbląg.


 
Jak 11 wprowadzony w 5 plsz w drugiej połowie 1956 r. w miejsce samolotu szkolno treningowego Po 2.
( na zdjęciu instruktor pil. w/w samolotów kpt. Stanisław Blaszka )
 

 
W latach 1956 do połowy 1957 przeszkolono instruktorów na samoloty odrzutowe Mig 15 ( Lim 1; - 2 ), którzy przeszkalali pozostałych pilotów pułku. ( na zdjęciu od lewej: por. Kazimierz Karwowski - +; kpt. Julian Grzegorczyk - +; kpt. Stanisław Blaszka ).,
 
 
  
 

Wydzielona grupa pierwszych polskich pilotów 3 plmb ( dawniej 5 plsz ) przeszkalanych na samoloty naddźwiękowe Su 7 BM. ( na zdjęciu od lewej: kpt. Stanisław Kułach; kpt. Kazimierz Karwowski -+; mjr. Stanisław Blaszka; kpt Edward Duda - +; kpt. Eugeniusz Kudzia - +; kpt. Jan Olszewski ). Nareszcie - po zaplanowanej części teoretycznej oraz treningach w zapoznaniu się z urządzeniami kabiny s-tu Su-7 BM, samodzielne loty ( Su-7U w tym czasie jeszcze nie posiadali) po kręgu, do strefy, po trasie, na maksymalne osiągi s-tu.
 
 
Płk dypl. pil. Stanisław Blaszka w kabinie Su 7.  
 
 
 
Uroczystość pożegnania płk dypl. pil. Stanisława Blaszki po 37 latach i płk pil. Eugeniusza Kudzi po 35 latach służby w powietrzu po ostatnim locie na samolocie Su 7u. Latali na 10 typach i modyfikacjach samolotów wojskowych. Przemówienie pożegnalne przed frontem pułku wygłasza gen.bryg. pil. Roman Harmoza